Katalog online
21 marraskuu, kl 13, 2017

Vid den kommande auktionen över rara böcker den 21 november har vi fått förtroendet att auktionera ut delar av antikvariatsbokhandlaren Björn Löwendahls (1941-2013) intressanta samling äldre böcker, kartor och manuskript rörande Kina och angränsande länder.

Samtliga nummer i hans välkända katalog "China Illustrata Nova. Supplement" (2012), kommer att auktioneras ut på Nybrogatan 32. Bland annat kan nämnas: L'estat present de la Chine, en figures, av Bouvet, med 43 graverade planscher (1697), Plinius Secundus, Historia naturalis, tryckt i Rom 1473, och Museum Wormianum, Amsterdam, 1745.

I auktionen ingår även många andra intressanta verk, exempelvis det vackra och mycket rara verket ”Klänge” av Vasilij Kandinsky, publicerat 1913, Le Brun (Bruyn), Voyages... par la Moscovie, en Perse, et aux Indes Orientales... 1718, och Delisles Russicher Atlas med 22 graverade kartor, tryckta 1745. Där finns även två akvareller av Wilhelm Carpelan, ett dokument signerat Erik XIV samt en signerad originalupplaga av Pippi Långstrump.

För mer information, kontakta våra specialister

Lisää kalenteriin

1-20 of 466