423. P G Thelander, Man med hund

P G THELANDER
född 1936
Rodin med hunden
Signerad P G Thelander. Olja på duk, 151 x 135 cm inklusive ram
På baksidan signerad, betitlad och daterad 1987.

LITTERATUR
PG Thelander, Konstakademien, Sveriges Allmänna Konstförening (SAK), 19 feb - 27 mars 1994,
jämför med målningarna "Robin på promenad i Meudon från 1986-87 och "Robin på promenad i Meudon II" från 1987 i utställningskatalogen sidan 10-11.