402. Auguste Herbin, Composition

AUGUSTE HERBIN
Frankrike 1882-1960
Composition
Signerad och daterad Herbin fév 1916 och signerad på baksidan 8 fév. 1916 Herbin. Olja på duk, 116 x 73 cm

PROVENIENS
Privatsamling
Collection Galerie l'Effort Moderne, Leonce Rosenberg, Paris
Palais Galliera, auktion 12 juni 1972, katalognr 46
Galerie Félix Vercel, Paris 1976
Konsul Simo Kuntsi (1913-1984), Vaasa, Finland (förvärvad omkring 1976 av ovanstående)
därefter i samlingarna på Simo Kuntsi Foundation, Vaasa, Finland (sedan 1984)

UTSTÄLLD
Cubistes, Galerie Félix Vercel, Paris, 1976 (enligt etikett på baksidan)

LITTERATUR
Geneviève Claisse: Herbin - Catalogue Raisonné, éditions du Grand Pont 1993, omnämnd nr 338, avbildad på sidan 339

Auguste Herbin är en av 1900-talets mest betydelsefulla konstnärer och den ledande konstnären inom det non-figurativa måleriet i Frankrike. Han har varit en föregångsman, inspiratör och organisatör för många konstnärer. Respekterad och uppskattad av flera konstnärsgenerationer.

Herbins utveckling som konstnär sammanfaller med det moderna måleriets. Han växte upp i enkla förhållanden i den lilla staden Cateau-Cambrésis i norra Frankrike. Efter konststudier i Lille kom han 1901 till Paris och inspirerades av impressionisterna och fauvisterna. Han bosatte sig i Montmartre och från 1909 bodde han i det berömda huset Le Bateau-Lavoir, där han hade som grannar bland andra Pablo Picasso, Georges Braque och Juan Gris.

Genom sin vänskap med den tyske konstsamlaren och konstkritikern Wilhelm Uhde, den moderna konstens föregångsmän, anslöt han sig till kubismens formspråk. På 1910 års Salon des Indépendants ställde han ut tillsammans med Jean Metzinger, Albert Gleizes och Fernand Léger och 1912 deltog han i den viktiga utställningen för kubistisk konst, Salon de la Section d'Or.

Kubismens ihärdige försvarare, den inflytelserike konsthandlaren Léonce Rosenberg, uppmärksammade den unge Herbin och skrev ett exklusivt kontrakt med honom 1916 på tre år. Detta blev början på ett långt professionellt samarbete och en livslång vänskap. Rosenberg köpte flera verk av Herbin och ställde ut honom otaliga gånger på Galerie de l'Effort Moderne, 19 rue de la Baume i Paris.

Herbin bildade 1931 tillsammans med den belgiskfödde målaren Georges Vantongerloo den epokgörande Abstraction-Création, en internationell sammanslutning av abstrakta nonfigurativa konstnärer. Sammanslutningen ombildades efter krigsslutet 1945 till Réalités-Nouvelles som varje år hade en utställning i Paris, Salon des Réalités-Nouvelles.

Den aktuella målningen, utförd 1916, ingår i den syntetiska kubismen och imponerar med sin sammansatta collageliknande komposition, de klara, lysande färgkombinationerna och sin respektingivande storlek.