373. Andy Warhol, Mao

ANDY WARHOL
1928-1987
Mao
Färgserigrafi, 1972, signerad med kulspetspenna Andy Warhol och stämpelnumrerad 141/250 på baksidan. Tryckt av Styria Studio, New York (stämpel). S. 91,4 x 91,4 cm

Colour silkscreen, 1972, signed in ball-point pen and numbered with stamp on the reverse.

PROVENIENS: Galleri Börjessons, Malmö, inköpt på 1970-talet
LITTERATUR: Feldman & Schellmann II.99