335. Maria Miesenberger, Stilla rörelse/Standing motion

MARIA MIESENBERGER
född 1965
Stilla rörelse/Standing Motion (klättrande/climbing)
Signerad MM, Edition 5. Rostfritt stål. Höjd 162, bredd 60, djup 60 cm. Pelare i vitmålad MDF, ca 350 cm hög.

PROVENIENS
Lars Bohman Gallery, Stockholm

Maria Miesenberger har sedan debuten på 1990-talet arbetat med till synes väsensskilda material och tekniker såsom foto, aluminium, brons, textil, objekt komponerade av hushållsföremål som skurlappar, tvättsvampar eller syattiraljer. Det finns emellertid en tydlig röd tråd genom hela hennes produktion. Återkommande är frågor kring identifikation som formas av erfarenheter, upplevelser och av omgivningen. I hennes konstnärskap finns en stor nyfikenhet inför jaget som begrepp och identiteten som utgångspunkt för en definition av människans villkor.