1018. Lampe à bouilotte, tillskriven R.F. Lindroth

REINHOLD FREDRIC LINDROTH D.Y. (född 1794, verksam som bronsfabrikör i Stockholm från 1820-talet till 1840-talet) tillskriven, lampe à bouilotte, stockholmsarbeten i empire, för två ljus, matterad och polerad brännförgylld brons, rund bas med vridna akantuslöv mot pikerad botten, höj- och sänkbar ljushållare och skärm, ljusarmar med bladhölster, ljuspipor med roulettedekor, grönmålad skärm i bleckplåt med rombformade akantusornament, stång av polerat stål med bärring i toppen, höjd 53 cm; ställvis slitage, övre stag med bättringar