1017. Ljusstakar, omkring 1800

LJUSSTAKAR, ett par, parisarbeten, Directoire, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, foten med dekor av girlanger och offeraltare mot mattpunsad yta, räfflad kolonn, ljuspipor med palmettdekor, höjd 25 cm; smärre slitage