1013. Taburetter, gustavianska, av Ephraim Ståhl

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), ett par taburetter, gustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor, sarg med bladstav, hörnfleuroner, överkragade benanfanger med godronnering, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått och förgyllda detaljer, sitthöjd 44 cm; smärre lagningar