1012. Salongsbord, sengustavianskt

SALONGSBORD, sengustavianskt, fanerat med mahogny, oktogonal form, skiva inlagd med kompassros, genombruten mässingskant, ena långsidan med låda, räfflade sarger, benanfanger med träskurna och förgyllda fleuronger, guttæ, avsmalnande ben med fotkryss, avslutande fothylsor i mässing, höjd 76, 78 x 51 cm; smärre dekorskador, mindre lister saknas