1008. Spegel, senbarock

SPEGEL, senbarock, dekor i papier maché, förgylld med underliggande originalförgyllning, krönt av snäcka och kvinnobyst, dekor av akantus, girlanger, ymninghetshorn och ansiktsmaskaroner, silverfolierat glas, 126,5 x 49,5 cm; smärre dekorskador, lagningar, något maskstungen, glaset anlupet