1006. Spegel, karolinsk barock, Precht

BURCHARDT PRECHT (1651-1738, hovbildhuggare 1681), spegel, stockholmsarbete i karolinsk barock, dekor av gjutna och förgyllda blyornament på trästomme, krönt av byst i form av jaktgudinnan Diana och ymninghetskorgar, dekor av akantus och växtornamentik, kantglas med målad växtornamentik i vitt, 130 x 61 cm; smärre dekorskador, kantglas med ställvisa skador och lagningar