1433. Jens Juel, Barn med sin barnepige

JENS JUEL
Danmark 1745-1802
Barn med sin barnepige - sannolikt porträtt av prinsessan Louise Augusta, dotter till Christian VII och drottning Caroline Mathilde
Signerad och daterad I Iuel pinx 1770. Olja på duk, 78 x 62 cm.

PROVENIENS
Kammarherre Johan Fredrik Lindencrone (1746-1817), Gjorslev Slot, Själland, Danmark (testamenterad av Jens Wuldem)
Kammarherre kultusminister Jacob Frederik Scavenius (1838-1915), auktion 14 december 1894, katalognr 40
W & M auktion 35, 1925 (F. Scavenius), katalognr 13 (förvärvad av konsthandlare Grosell)
Direktör Theodor Jensen (1891-1968) (förvärvad från ovanstående)
Arne Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Grosserer Theodor Jensen og hustru's samling af danske malerier, Volym 154, Köpenhamn 1963, katalognr 24 (förvärvad av godsägare Eiler Ruge för 28.000 dkr)
Lizzie och Ejler Ruge Samling, Raadegaard, Brandelev, samlingsnr 68
Lauritz.com, Lizzie og Ejler Ruges samling, Köpenhamn 2007, katalognr 926702
Dansk privatsamling

UTSTÄLLD
Børn och møbler, Kunstindustrimuseet, Köpenhamn april 1972, katalognr 41
Jens Juel - Malerier i privateje, Kunstforeningen, 1982, katalognr 18

LITTERATUR
Kunst i Privateje, band I, 1944, avbildad på sidan 210 (Fru Theodor Jensen)
Gunnar Buchwald: Samtaler med en samler (Eiler Ruge), 1972, avbildad figur 19
Ellen Andersen: Moden i 1700-årene, 1977, sidan 163 f.
Ellen Poulsen: Jens Juel Malerier og pasteller, Christian Ejlers' Forlag 1991, del 1 katalognr 87, avbildad i del 2 sidan 59